Kanalistanbul

Herkesin merakle beklediği "çılgın proje"-Kanalistanbul sonunda açıklandı ve ikinci bir boğaz fikri önemli bir yankı oluşturmuş durumda. Ulaşım açısından dev bir proje gibi görünüyor. Yaklaşık maliyet 10 milyar dolar civarında.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi olarak adlandırılan Kanalistanbul, bugün açıklandı. Silivri'den başlayarak Karadeniz ile birleşecek olan boğaz, İstanbul Boğazının gemi trafiğini de azaltmış olacak. 145-150 metre genişliğinde olacak kanal durgun değil akıntılı olacak.


Proje ortaya çıktığı andan itibaren İstanbul ve Türkiye için önemli bir katmadeğer yaratacaktır. Ancak ormanlık alanları azaltacağı yönündeki iddialar üzerinde de durulmalıdır. İstanbul'un akciğerleri konumundaki bölgede gerekli etüt çalışmaları çevreye dönük olarak yapılmalı ve doğaya en az zarar verilecek şekilde bir tanzim yapılmalıdır.


Görünen o ki İstanbul artık içinden deniz geçen bir şehir olacak...

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Bu proje nedense bende bir heyecan uyandırmadı. Tam tersine İstanbul'un klâsik coğrafyası ve dokusuna büyük bir olumsuzluk olacak diye de üzüldüm. Şöyle ki; Bizans dönemine ait gravürlerde, Osmanlı Dönemine ait minyatürlerde aynı İstanbul'un kokusunu bir şekilde alabiliyorum ben. Bundan böyle aynı güzelliğin nostaljisini kovalayamayacağımızı hissettim. Yapay bir şehir olgusunu İstanbul'a yakıştıramıyorum. Dolaştığımız sokaklarda, dokunduğumuz yapılarda nicelerin anıları, yaşanmışlıkları olabilmeli. Sanırım sizin blogunuzda okuduğum bir cümle hatırıma düştü. "Her dönemin başka bir İstiklâl'i(İstiklâl Caddesi) var." (Emin olmamakla birlikte böyle bir cümleydi) İstanbul için bunun geçerli olmamasını dilerim.

    YanıtlayınSil
  2. Umarım böyle saçma sapan işlere para ayrılmaz. Recep Bey çıkacak "Kaynak nerde?" diye soracak Kılıçdaroğlu'na hem de çıkacak çılgın ve saçma projelere 10 milyar dolar para ayıracak. Bıraksın gitsin Allah aşkına. Böyle bir şeyi yaparken bir kaç açıdan bakmak gerekir.

    YanıtlayınSil