Kaosun Eşiğinde:Ortadoğu

Ortadoğu'yu saran devrim rüzgarının kritik noktalarda tıkanmasıyla yeni sorular da akılları kurcalamaya başladı. Tunus ile başlayan ve şu anda Libya ve Suriye'de batağa saplanan hareketlerin kaotik bir Ortadoğu'nun habercisi olduğunu söyleyebiliriz.
ABD Savunma Bakanı Robert Gates Washington Post'a yaptığı bir açıklamada "Ortadoğu'ya nasıl bakarsanız bakın dönüşümleri görürsünüz. Yaklaşık 60 yıldır uyuyan bu skandallar, doğal olarak harekete geçmeye başladı. Sonuçlar önceden bilinmiyor. Bütün şartlarda mutlu son beklemek gerekmiyor. Pratik olarak bizler, karanlık bir tüneldeyiz ve hiç kimse sonuçların ne olacağını bilmiyor..." demiş.Bu sözlerden anlaşılacağı gibi bölgedeki hareketler ve sosyal uyanışlar ABD tarafından yönlendirilmeye çalışılıyor. Amaç bölgedeki sosyal hareketleri stratejik çıkarlar doğrultusunda yönlendirmeyi başarabilmek.


Ancak diktatörlerin boşalttığı sistem nasıl bir yönetim şekli ile doldurulacak? Demokrasi kağıt üstünde kaldığı müddetçe bölgede kaos hep devam edecek gibi görünüyor.


Çünkü etnik köken, mezhep ve kabile farklılıkları Ortadoğu'nun en büyük üç böleni olarak karşımızdadır. Bu üç bölen 21.yüzyılın Ortadoğu'sunu şekillendirecek ve bölgenin haritasını temelinden sarsacak güce muktedir görünmektedir. Bu nedenle diktatörlerin ardından geriye savaş, çatışma ve kandan başka bir şey gözükmemektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar