Misrata

Libya'da başlayan isyan içinden çıkılmaz bir noktaya doğru giderken Kaddafi kuvvetlerinin bombalarla dövdüğü liman kenti Misrata'da ölüm, direniş ve acı aynı anda yaşanıyor.


Kentten gelen ölüm haberleri konusunda net bir bilgi yok ancak kentin iki ateş arasında sıkıştığı inkar edilemeyecek bir gerçek. Kaddafi kuvvetleri NATO'nun hava saldırılarına rağmen geri çekilmek bir yana daha da dirençli bir şekilde varolmaya devam ediyor.


Misrata, Libya'nın önemli liman kentlerinden birisi. Trablusgarb'a olan yakınlığı nedeniyle stratejik bir önemi de var. Misrata'nın kelime anlamı arapça "Mısır'dan gelenler" demek. Bu bölgede Memlükler döneminden kalan Çerkez kökenlilerin yaşadığı da bilinenler arasında. Hatta Kaddafi'nin buradaki 5 bin kişilik çerkez kökenli nüfusla anlaşmaya çabaladığı gelen duyumlardan bazıları...


Misrata birçok yönden önemli ve iki güç tarafından da denetim altına alınmak isteniyor. Bunla beraber bölgedeki petrol konusunda da şimdiden pazarlıklar hız kazanmış durumda. Gerek İtalya ve gerek Fransa isyancıların kurduğu hükümet ile direkt ilişkiye geçmiş durumdalar. Hatta Katar aracılığıyla ilk petrol satışı da gerçekleştirildi.


İsyancıların Katar tarafından gönderilen tek tip sahra kamuflajını kullandığı bilgisi de önemli diye düşünüyorum...


Sonuç olarak Libya'nın de facto olarak ikiye bölündüğünü söyleyebiliriz. Eğer kara harekatı kararı alınırsa bu egemen güçler için çölde bir çok acı sonuç doğurabilir. Bunun getireceği riskler ne ölçüde kabul edilebilir ve harekatın stratejisi nasıl belirlenir bilemiyorum ancak Kaddafi'nin çok inatçı olduğu ve koltuğunu bırakmayacağı tahminini yapmak zor değil...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar