Mısır ve Devrim

Arap dünyasındaki halk hareketlerini "devrim" olarak adlandırmak için çok iyimser olmak gerekiyor. İktidarın el değiştirmesinden başka değişen herhangi bir şey yok! Aslında sorunun kökeni halk hareketlerinin karakterinde yatıyor.


İdeolojisi olmayan ve lidersiz hareketler eninde sonunda hakim olan görüşe teslim olmak zorunda kalır. Mısır'da olan da budur. Halkın, bana göre, daha çok ekonomik nedenlerden ayaklanmasını malum gruplar hemen siyasal haklara kaydırdılar. Şunu kabul edebiliriz ki Mısır halkı aynı zamanda sivil ve siyasal hakları için de ayaklandılar. Fakat hareketin omurgasını sadece buna odaklamak ve emek dünyasının haklarını bir kenara atmak "devrim" kelimesinin kullanılmasının yarattığı anlamsızlığı da açıklıyor sanırım.


Bugün Suudi Arabistan'ın ve Katar'ın Mısır'ı ayağa kaldırmak için yaptıkları maddi yardımlar olan biteni daha iyi açıklıyor. Mısır'da olan bir devrim değildi ve olmayacak. İdeolojisiz ve bilinçsiz bir hareket olarak akıllarda kalacak o kadar. Tıpkı diğer arap ülkelerinde olduğu gibi...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar