Kaddafi Dönemi Sona Eriyor!

Libya'da uzun bir süredir devam eden iç çatışmaların hemen hemen sonuna gelindi. Trablus'tan gelen haberler isyancıların Kaddafi'nin kontrolündeki şehri ele geçirdiklerini teyit ediyor.


Nato'nun ilk müdahalesinden sonra şunu yazmıştım: "Libya?nın ulusal bağları çok zayıf. Hatta yok bile denebilir. Ülkedeki kabilelerin ortak rızasıyla ülkeyi yöneten diktatör Kaddafi?nin insanları aynı ülkü etrafında toplamak gibi bir derdi yok. Kaddafi daha çok ünlü ?yeşil kitabı? ve ilginç haberleri ile gündeme geliyor. Libya için bir siyasi tasarım ya da politika üreten bir merci olduğunu da sanmıyorum."


Uzun bir süre ülke fiilen ikiye bölündü ve hala bazı şehirlerde Kaddafi güçleri yönetimde görünüyor (bkz. Sirte, Sabha vb). Kaddafi'nin ise Venezüela ya da Güney Afrika'ya kaçtığı gelen haberler arasında.


Nato'nun müdahalesi ve yoğun ısrarı sonucunda Libya'da egemenler değişmiş durumda. Kapitalist dünya şimdi bölgeyi iştahla düzenlemek ile uğraşacak.


Kabileler kendi aralarında nasıl anlaşırlar diye bir muamma söz konusu olsa da çıkarlar çatışmadıktan sonra ülkedeki grupların yeni yönetime destek verecekleri hemen hemen kesin gibi.


Şimdi bütün gözler artık daha dikkatli bir şekilde Suriye ve Esad'ın üzerine çevrilecek.


Esad'ın önünde iki seçenek var: Kaddafi gibi olmak ya da olmamak!

Yorum Gönderme

0 Yorumlar