Tablet Bilgisayar Pazarı

Dizüstü bilgisayarlar çıktığında herkes masaüstü bilgisayarların artık tarihe gömüldüğünü düşünmüştü. Bugün de estetik tablet bilgisayarlar dizüstü bilgisayarların tahtını sallamaya başladı. Peki tablet bilgisayar alırken nelere dikkat etmeli?


Teknoloji giderek gelişiyor ve öncülüğünü ipad'in yaptığı bir tablet çılgınlığı giderek yayılmaya başladı. Tablet alırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta işletim sistemidir diye düşünüyorum. Piyasadaki örnekler genelde android 3.0 işletim sistemini kullanırken Apple kendi işletim sistemini kullanmaya devam ediyor.


İkinci olarak karşımıza tabletin büyüklüğü ile ilgili bir sorun geliyor. Tabi aynı zamanda ergonomik olması. iPad 2'nin ekranı 9.7 inç ile orijinal iPad'in aynısı. Birçok Android 3.0 tablet ise 10.1 inç ekrana sahip. Ben 10 inçlik ekranların uygun olduğunu düşünüyorum. 


Tabletlerde kamera olmalı mı olmamalı mı sorusuna ise yanıt vermek zor. Bu sizin tableti daha çok ne amaçla kullanacağınıza bağlı. Örneğin ben tablet bilgisayarı daha çok dışarıdayken haber-makale ve kitap okuma amaçlı kullanıyorum. Bu nedenle ekran büyüklüğü ve işlemci benim için önemli. Zaten sahip olduğunuz cep telefonunda en kötüsünden bir 3.2 mp kamera muhtemelen vardır.


Bir başka sorun da tabletinizde 3G olup olmaması. Ülkemizde internet paket fiyatlarının yüksek olması nedeniyle şimdilik bu özellik atıl kalmış durumda. Bir çok yerde wireless ve TTNET'in wifi hizmetine erişmek mümkün. O nedenle ben 3G kullanmıyorum. Fakat yarın öbür gün paket fiyatlar daha uygun seviyelere çekilirse mutlaka işe yarayacaktır. Dağın başında haber ve internet dünyasından kopmamak son derece ilgi çekici bir durum ortaya çıkaracaktır.


En önemli sorunlardan birisi de uygulama sayısının yeterli olup olmadığı. Apple bu konuda ciddi bir üstünlüğe sahip fakat yine şunu belirtmek gerekiyor ki ihtiyacınız olan uygulamalar zaten her işletim sisteminde hemen hemen var. Samsung'un daha önce kullandığım Wave modelindeki Bada işletim sisteminin bile uygulamaları bana fazla geliyordu. Burada Android 3.0 en doğru seçim olacaktır.


Tablet bilgisayarlardaki bir önemli nokta da depolama alanlarının büyüklüğü. Şu anda genelde 16-32- ve 64 gb olarak piyasada yer alan tabletlerin bazılarında hafıza genişletme yuvaları mevcut. Ancak pazar lideri ipad hafıza genişletmeye izin vermiyor. Bunu da belirtmekte yarar var. Eğer film ve müzik arşivi yapmayacaksanız 16 gb son derece uygun.


Burada şunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Tablet bilgisayar alırken öncelikle ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kitap okumak ve haberleri takip etmek sizin için yeterli ise 16 gb depolama alanı, 10 inç ve android 3.0 işletim sistemi sizin için en uygun olan seçim olacaktır. Tabi kendimden örnek vermek gerekirse ben tabletlerin dokunmatik klavyelerine alışmakta zorlandığımı söylemeliyim. Bu nedenle yazılarımı hala masaüstü bilgisayarımda yazıyorum. Yazmayı seven birisi olmam ve hazırlamam gereken makale ve tezler nedeniyle aslında kendim için dizüstü daha doğru bir seçim olsa da tabletlerin büyüsünden kurtulmak son derece zor...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar