Füze Kalkanı ve Türkiye

 

Lizbon kongresinden beri uzun süre tartışılan ve Türkiye'nin izlemiş olduğu "sıfır sorun" odaklı dış politik söylemine zarar verdiği iddia edilen "Füze Kalkanı" konusunda son aşamaya gelindi ve imzalar atıldı.


İmzalar atıldı ancak bu kalkanın İsrail'in korumasını sağlayacak istihbari bilgiyi ABD'ye ileteceği konusu ve Beyaz Saray yetkililerinin de bu yönde açıklamalar yapmış olması kafaları iyice karıştırdı. Tam da Türkiye'nin İsrail'i karşısına aldığı şu politik konjonktürde bu kalkanın Malatyanın Kürecik mevkiine yerleştirilmesi akla önemli sorular getiriyor...


ABD hali hazırda Malatya'da kurulacak olan kalkanın İsrail'deki muadili ile eş güdümlü çalışacağını açıklamış durumda. Bu arada kalkanın hedefinin İran olduğu gerçeği de verilen özel brifinglerle daha da netleşiyor.


ABD'li yetkili özellikle şu vurguyu yapıyor: "Kalkanın asıl amacı Ortadoğu'dan gelecek balistik füze tehlikesini haber almak ve ilgili yerlere bildirmek"... Bu da gösteriyor ki Arap Baharının getirdikleri bölgeye yetmemiştir. Bu nedenle Suriye-İran ikilisi soft power ile çökertilemediği için bölgedeki sıcak savaş riskleri yeniden realize edilmeli ve bu bağlamda gerekli önlemler alınmalı.


Sonuç olarak ABD, bölgedeki hegemonyasından vazgeçmeye niyetli değil tam tersine bölgedeki hegemonik alanını her ne pahasına olursa olsun genişletme ve Ortadoğunun yeni haritasının belirlenmesi konusunda da ısrarcı olacaktır.


Not: Bir başka önemli nokta da Kürecik'te kurulacak olan radarın savunması. Her ne kadar "füze kalkanı" olarak lanse edilse de Türkiye'de kurulacak olan radarın savunması Romanya'da kurulu olan kalkan ile yapılacak. Romanya'da Deveselu hava üssünde bulunan kalkanın füzeleri ise Yozgat semalarına kadar koruma sağlayabiliyor. Bu da Malatya'nın savunmasız olduğunu (şu anlık) göstermekte.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar