İnsanlar Mars'a Ayak Basabilecek mi?

İnsanlık için büyük bir adım olan "aya seyahat"ten sonra ABD ve NASA bütün çalışmalarını bir Mars ziyareti üzerine sürdürmeye devam ediyor.


Bu çalışmalar içerisinde yer alan Alman mühendis Puttkamer "uzay uçuşlarının, Mickey Mouse ve Coca Cola gibi Amerikan psikolojisinin bir parçası haline geldiğini" belirtiyor. Temel hedefin Mars'a gitmek olduğunu belirten Alman mühendis bunun için öncelikle Ay'a yeni bir seyahatin gerektiğini ve ayın üzerinde bir istasyon kurulması gerektiği üzerinde duruyor. Bu sefer daha uzun süre kalınabilecek ve Mars konusunda daha sağlıklı bilgilerin toparlanabileceği bir istasyon...


Mars'a insanlar ayak basabilecek mi sorusunu kısa zamanda yanıtlamak zor. Büyük bir ekonomik buhranın arifesinde olan Avrupa ve ABD'nin bu çalışmalar için ne gibi bir ekonomik vizyon belirleyeceği belirsiz. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ise avrupada çalışmalar konusunda birlik sağlayabilmiş değil.


ABD şu anda Mars'a gidilebilir mantığını zihinsel anlamda insanlar üzerinde inşa etmekle meşgul. Onlara göre bir amaç zihinde başarılmadıkça onun pratiğe uygulanması son derece zor.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar