Rus İstihbaratının Sosyal Medya İle Mücadelesi


Kısa adı FSB olan Rus iç istihbarat servisi yöneticilerinin Hotmail, Gmail ve Skype  gibi yabancı servislerin kontrolü ile ilgili önerileri son bir kaç ay içinde Rus medyasında büyük tartışmalar yarattı.


İnsan hakları örgütleri ve sivil toplum örgütleri bu açıklamaların hedefinin 2012'de yapılacak olan Başkanlık seçimlerini etkilemek olduğunu söylüyorlar. Ancak görünen o ki yanından ipadini ayırmayan teknoloji düşkünü Medvedev,  istihbarat yetkililerine katılmıyor. Ona göre bu tür "kontroller"in gerekliliği yok.


Teknoloji geliştikçe beraberinde devrimleri de getiriyor. Sosyal medya denilen alanın bu kadar gelişmesi ve toplumları etkilemesi beklenen bir şey değildi ancak beklenenden çok çok öte bir etkisinin olduğu da kesin. Klasik devlet yapıları bu yeni bilinmeyen tehlike karşısında statik güvenlik stratejileri ile bir anda ofsayta düştüler.


Bilişim güvenliği ve bilişim saldırılarına karşı geliştirilecek yeni önlemler ve stratejiler insan hakları çerçevesi içerisinde bir yerlere oturtulmaya çalışılsa da "müdahale" beraberinde mutlaka gayri nizami uygulamaları da getiriyor.


Almanya yoğun siber saldırılar altında olan bir başka ülke. Hatta ülkede Ulusal Siber Savunma Merkezi adı altında bir birim de kuruldu.  Sözün özü siber güvenlik giderek önem kazanmaya başlıyor ve bu durum bütün ülkelerin "siber güvenlik" stratejilerini teknolojiye paralel bir hızda yeniden yapılandırmalarını gerektiriyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar