Tam Gün Yasası ve Doktorlarımız!


Hekime "ya hastahane ya da muayenehane" diyen yasa uygulamaya geçince hastahanelerde hekim kalmadı. Büyük yoğunluklar göze çarptı.  Uzun tartışmalara neden olan "tam gün yasası" doktorlar tarafından neden kabul görmüyor anlamak mümkün değil.


Benim garibime giden, eylem yapan doktorların bir kısım medya tarafından sürekli haklı gösterilmesi. Doktorların sosyal hakları konusundaki eksiklikler ve çalışma koşullarının düzeltilmesi meselesinde sonuna kadar onların yanındayım ancak kamu hastanesinde üç-dört saat çalışıp sonra da hemen muayenehaneye ışınlanmaları konusunda kesinlikle onlarla aynı görüşte değilim.


Devlet hastanesinde 3-4 saat halkla ilişkiler çalışması yapıp, derman arayan insanları muayenehanelere yönlendirmenin neresi etik olabilir? Bütün doktorlar bunu yapıyor diyemem ama vatandaş olarak yapanları çok gördük. Kaldı ki ameliyatlarda istenen bıçak parası gibi konulara girmek bile istemiyorum. Bunun yanında işini doğru dürüst yapan ve insanına hizmet etmek için yanıp tutuşan doktorlar da tanıdık.


Bir de anlamadığım ve yazının da ana fikrini destekleyen konu şudur. Muayenehaneni kapatmak istemiyorsan buyur git muayenehanende çalış! Kim tutuyor ki seni? Ya da buyur git özel hastanede çalış hatta özel hastane kur, işlet ve sağlık hizmetini büyüttükçe büyüt. Kimse karışmıyor ki size?


O zaman bu ısrar niye?


Sağlık Bakanlığı umarım en kısa zamanda Türkiye'deki ilaç firmaları-eczaneler ve doktorlar üçgeninde gelişen yoğun ilişkilere de neşter vurmayı planlıyordur. Çünkü sağlık sektöründeki bir başka önemli sorun da bu alanda yaşanıyor. İlaç mümessilleri doktorları, reçetelerine kendi ilaçlarını yazdırmak için, hediye yağmuruna tutmaktadırlar. Herkesin bildiği ama görmediği bu sorunların da en kısa sürede sona ermesini ve sağlık hizmetlerinin sadece insanlığın hizmetinde kullanılmasını talep ediyoruz. Bu en doğal hakkımız...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar