Türkiye-İsrailTürkiye bugün sıcak bir gün yaşıyor. BM'nin Mavi Marmara ile ilgili raporundan sonra tarihi bir karar alan Türkiye ve İsrail arasında ciddi bir kriz ortaya çıkmış durumda.


Davutoğlu, "İsrail'in gayrımeşru davranışlarının bedelini ödeme zamanı artık gelmiştir" dedi. Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de "Rapor bizim için yok hükmündedir. Kararlılığımızın anlaşılmadığını görüyorum. Şu anda alınan tedbirler ilk aşamadır. Olayların seyrine, İsrail'in davranışlarına göre başka tedbirlerde söz konusu olabilir." şeklinde konuştu.


Peki şimdi ne olacak?
  • Türk İsrail diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine indirilecek.

  • Türkiye ile İsrail arasındaki tüm askeri anlaşmalar askıya alınacak.

  • Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı bulunan sahildar devlet olarak Türkiye, Doğu Akdeniz'de seyrü sefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacak.

  • Gazze ablukası tanınmayacak.

  • İsrail saldırısının Türk ve yabancı tüm mağdurlarının mahkemelerdeki hak arama girişimlerine gereken destek verilecek.


Türkiye, Uluslararası güçler dengesindeki bu dengesizliğe karşı BM nezdinde bir meydan okumaktadır. Bugüne kadar çözümsüzlük üzerinden ilerleyen Türk Dış Politikası artık kabuklarını kırmaya başlamıştır.

Proaktif bir çizgide ilerleyen Türkiye elindeki bütün kozları kullanmaktadır. Bakalım süreç nasıl ve hangi çizgide gelişecek?

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. istanbul evden eve8 Eylül 2011 01:01

    bence şu durumda böle gerginlikler. olmaması lazım

    YanıtlayınSil