Irak'ta İşlem Tamam mı?


2003 yılından beri Irak'ta devam eden işgalini sona erdiren ABD'nin kalan son askerleri de dün itibari ile Kuveyt'e geçti. Bugüne kadar 8 yılda 800 milyar dolar harcayan ABD ayrıca 4500 askerini Irak'ta kaybetti.


Irak'ta Amerikan askeri varlığının sona ermesi aslında ne kadar şeyi değiştiriyor sorgulamak lazım. Blackwater ve XE Services gibi güvenlik şirketlerinin ülkedeki görevleri şimdi hem biraz daha artacak hem de çeşitlenecek. Bu güvenlik şirketlerinin çok sert bir çalışma şekilleri olduğu da herkesin malumu.


Bunun yanında Amerikan askeri varlığının henüz ülkeden ayrılmasına rağmen ülkedeki siyasi yapıda da çatlaklar oluşmaya başladı. Sünni Irakiye blokunun boykotu ve Maliki'nin Irakiye blokundan yardımcısı El Mutlak'ı görevinden alması akla bazı soru işaretleri getiriyor.


Olası bir mezhep savaşı ve Kürt tarafının da bu sürece dahil olması durumunda bölge bir savaş alanına dönebilir. Böyle bir konjonktür de gerek Türkiye ve gerekse diğer bölge güçleri için istenilen bir şey değil.


Sonuç olarak yapılan petrol antlaşmaları ve ülkenin yeniden inşası noktasında kapılan aslan payı ihaleler Irak'ın geleceğini garanti altına almıyor. Birilerinin ülkedeki işleri şimdilik bitmiş olabilir ancak Irak için yeni ülkenin tarihi asıl şimdi başlıyor...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar