Türk Sineması Bu Sene Başarılı mı?

Dizi sektöründen arta kalan zamanlarında sinema ile de ilgilenen film yapımcılarımız giderek daha iyi işlere imza atıyorlar. Artık daha fazla filmin beyazperdede yerini aldığı haberlerini duyuyoruz. Geçmiş yıllara nazaran bir ivmelenme olduğu kesin.


Fakat dün gazetelerde yer alan bir habere göre seyirci sayılarında bir-iki milyonluk bir düşüş görülüyormuş. Yapılan araştırmaya göre geçen yıl 41 milyon bilet kesilirken bu sene bu rakam 38 milyonda kalmış. Yaklaşık 3 milyonluk bir açık var. Bu sene sağlam bir Hollywood yapımının olmaması ve ülke komedyenlerinin bu sene (Ata Demirer dışında) sinemayı es geçmesi bunu etkilemiş olabilir. Bunun yanında bilet fiyatlarındaki artışı ve Türkiye'deki sinema seyircisinin sosyo-ekonomik değişimini de hesaba katmak gerekiyor diye düşünüyorum.


İnsanlar evde artık full hd geniş ekranlı televizyonlar kullanıyorlar. Bunun yanında usb destekli TV'lerde hd kalitesinde film izlemek artık çocuk oyuncağı. Bu durum sinemaya gitmeyi erteletiyor hatta belli bir zaman sonra ortadan kaldırıyor. Vizyon filmlerine bile kısa süre ulaşan bu underground sektör sinema seyircisini mutlak surette etkiliyor.


Ama şu da bir gerçek ki tanıtımı iyi yapılmış ve senaryosu güçlü filmler mutlaka sinemaya seyirci çekmeyi başarıyor. Önümüzdeki sene Fetih 1453 gibi filmler salonları dolduracaktır. Bununla beraber tarihi ve pahalı produksiyonlar seyirci sayısını arttıracaktır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar