Libya'da Son Durum


Arap Baharının (ya da uyanışı da diyebiliriz) en hareketli merkezlerinden birisi olan Libya'da Kaddafi'nin devrilmesinden sonra başlayan kaos devam ediyor. Her ne kadar Mısır'daki sivil isyanlara çok benzemeyen ve dışardan destekle sürdürülen bir silahlı mücadele sonucu ortaya çıkan bir durum olsa da Libya Baharı,  ciddi bir soğuk hava dalgası ile karşı karşıya.


Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Celil kaos sebebiyle ülkesinde bir iç savaş çıkabileceği uyarısında bulunuyor. NATO operasyonlarının son bulmasından sonra bölgeden ayrılan dünya basını Libya ile ilgili haberlere artık pek rağbet etmiyor. Milis kuvvetler arasında başlayan çatışmalar sorunun basit olmadığını ve müdahale edilmezse ciddi bir takım başka problemlere yol açacağını gösteriyor.


Libya'da farklı milis grupları faaliyet gösteriyor: Zintan Tugayları, Askeri Konsey Tugayları, Misrata Tugayları ve oluşturulmaya çalışılan Ulusa Ordu'nun yeni askerleri... Bu gruplar arasında zaman zaman gerilimler ortaya çıkıyor ve tek elde bir askeri gücün altında toplanma fikri milis grupları tarafından şiddetle reddediliyor. Dolayısıyla Celil'in çabaları boş çıkacak gibi bir görüntü hakim Libya'da. Bir  güç çatışmasının ortasında kalan Libya halkı ise bir kaç cılız gösteri dışında sesini çıkarabilmiş değil.


Olaylar bu yönde gelişmeye devam ederse derin bir iç savaşın kabileler arasında patlak vermesi an meselesi. Sözün özü arap baharı Libya'da bir Arap Çıkmazına dönmek üzere. Batı ise Libya'nın petrollerini ve Avrupa'daki paralarını sorunsuz bir şekilde kullandıktan sonra Libya ile ilgilenmeye hiç gönüllü değil...


Yorum Gönderme

0 Yorumlar