Sarkozy Ne Yapacak/Yapmalı?


Fransa'da yaşanan ve yedi kişinin ölümüne sebep olan katliamın ardından Fransa önemli bir kırılmanın eşiğine gelmiş durumda.


Tam da seçimlerin öncesinde yaşanan bu katliam Sarkozy iktidarını aceleci bazı kararlar almaya itebilir. Avrupa Birliği ruhunun gerektirdiği daha fazla demokrasi ve şeffaflık olsa da Fransa'nın bu konudaki sicili pek de öyle değil.
Norveç'in Utoya adasında 77 kişinin öldürülmesini takiben, olayın o en sıcak, en acı zamanında Başbakan Jens Stoltenberg ırkçı bir Norveç vatandaşının bir gün içinde gerçekleştirdiği bu inanılmaz katliamın ardından, ülkesinde ?daha fazla demokrasi, daha fazla şeffaflık? sözü vermişti.


Peki aynı sözü Sarkozy verebilecek mi? Saldırının hemen ardından konuşan Sarkozy şunları söylemiş: ?Bu olay, Toulouse'da, Yahudi ailelerin çocuklarına karşı gerçekleştirildi, ama bu okulda da yapılmış olabilirdi. Aynı katliam yaşanmış olabilirdi. Bu çocuklar -öldürülen çocuklar- tamamen sizin gibiydi. Katil, küçük bir kıza saldırdı. Bunun üstüne akıl yormak lazım.?


Sarkozy'nin söylediklerinde yanlış bir şey yok. Bunun üstüne kafa yorulması gerektiği gün gibi ortada. Fakat "yorulacak akıl"ın ne gibi sonuçlar üreteceği ise bir muaamma. Ulusal birlik ve beraberliğin bir çok sorunu ötelediği Fransa "yabancılara" karşı toptan bir reddedişin içine girebilir. Bu olayın yaratacağı travma aynı zamanda AB değerlerinin doğasına da zarar verme kapasitesine sahip görünmektedir.


Sarkozy, ya daha fazla demokrasi diyecek ya da müthiş bir kampanya başlatarak bunu seçim çalışmalarına eklemleyecektir. Onun vereceği karar aynı zamanda AB'nin geleceği açısından da önemli bir sürecin başlangıcı olacaktır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar