Yandex Nedir?

 

"Aradığınız her şeyi bulun" sloganıyla yola çıkan ve Türkiye'ye özel sayfasıyla dikkat çeken Rusya'nın en büyük arama motoru. Türkiye'de Google'a rakip olabilir zannı yaratan sitenin ana sayfası kullanışlı görünüyor.İngilizce "dizin oluşturmak" anlamına gelen "to index" fiilinden yola çıkarak "yet another indexer" (bir dizin oluşturucu daha) ifadesinin kısaltılmış hali olan "Yandex", Eylül 2011'de Türkiye'de açtığı ofisle burada yayın hayatına başladı.


Yandex'i diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de panoramik fotoğraf hizmeti. Ki bunun yüzünden bir takım sorunlar da yaşamadı değil. Bunun dışında ana sayfasında haberler, haritalar ve trafik bilgisi gibi çok aranan bazı şeyleri anında vermeleri de pozitif yönleri olarak sıralanabilir.


Şimdilik google ile rekabet edebilecek gibi görünmüyor ama zaman bir çok şeyi değiştirebilir. Yandex için google'un biraz daha çin özelleştirilmiş hali diyebiliriz.


Bu arada 26 Mart itibariyle Yandex telifi ödenmiş 170 bin Türkçe, 2.5 Milyon yabancı parçayı da dinleyicilerinin hizmetine sunuyor. Arama satırına yazdığınız herhangi bir şarkıyı sorunsuz dinleyebileceksiniz. Bu da iyi düşünülmüş bir hizmet olarak buraya not edilebilir.

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Yandex google ı çok iyi taklit ediyor. Google servislerine alışkın olan biri hiç zorlanmadan yandex servislerine alışabilir.

    YanıtlayınSil