Bir Zamanlar Kuveyt

Foreign Policy dergisinin online edisyonunda "fp slide show" kısmında bu hafta "Once Upon a Time Kuwait" sergisi vardı. "Bir Zamanlar Kuveyt" adlı slayt çalışmasında o dönem Bechtel firmasının bir mühendisi olarak bölgede bulunan Francis Hadden Andrus'un çektiği fotoğraflar insanı adeta bir zaman tünelinde seyahate çıkarıyor.  Bir toplumu, çok az şey, petrolün keşfedilmesi kadar değiştirebilir. Ve çok az yer de  körfez ülkeleri kadar bu duruma en canlı kanıt olabilir. Kuveyt'in ekonomisi petrolün bulunmasına kadar körfezdeki inci ticaretine dayalıydı. Fakat bu durumu petrolün bulunmasından (1938'den önce) öncesi için geçerliydi.


İkinci Dünya savaşının patlak vermesiyle Kuveyt'in petrol gelirleri iki defa üçe katlandı. 1940'lı yıllarda körfezdeki bir çok ülkede önemli projelerin sorumluluğunu üstlenen ünlü mühendislik/inşaat firması Bechtel, Kuveyt'te de bir çok petrol bölgesinin yapılanmasında önemli bir rol üstlendi.


Francis Hadden Andrus, Bechtel'in mühendislerinden birisi ve çektiği fotoğraflar ile tarihe ışık tutmuş. Değişimin eşiğinde bir toplumun nasıl bir seyir izlediğini gösteren çok önemli fotoğraflar. Fotoğrafları incelemek için tıklayınız...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar