Kofi Annan'ın Suriye Planı Nedir?

Kofi Annan, çatışma bölgelerindeki çalışmaları ve önerileri ile ünlüdür. Hatta direk "plan"ları ile desek abartmış sayılmayız. Bir dönem "Kıbrıs" meselesinde de "Annan Planı" kamuoyunda çok tartışılmış ve medyamızın da güzide anahtar kelimelerinden biri olmuştur.Şimdi yine iş başında olan Annan bu sefer de "Suriye" için bir barış planı ortaya koydu. Peki nedir bu plan? Altı maddeden oluşan planın ayrıntıları şöyle:

ANNAN'IN ALTI MADDELİK PLANI

  • Suriye yönetimi, "halkın meşru istek ve kaygılarına yanıt vermek için başlatılacak olan ve Suriyelilerin liderlik edeceği kapsamlı siyasi süreç" için Annan'la işbirliği içinde çalışmayı taahhüt etmektedir.

  • Suriye, çatışmaları durdurmayı ve insanların yaşadığı bölgelerde görülen askeri hareketliliği ve ağır silahların kullanılmasını derhal durduracağını taahhüt eder. Bu adımlar atılırken Suriye, şiddeti sonlandırmak için BM gözetimi altında Annan'la birlikte çalışacaktır. Annan, muhalefetten de bütün çatışmaların sona erdirilmesi için benzer taahhütler beklemektedir.

  • Suriye insani yardımın iletilmesi ve yaralıların tahliye edilmesi için günlük iki saatlik "insani duraklama"yı kabul etmekte ve uygulamaktadır.

  • Suriye "rastgele tutuklanan kişilerin serbest bırakılma hızını ve kapsamını" ve bu kişilerin tutulduğu yerlerin bir listesini sunmayı taahhüt etmektedir.

  • Suriye ülke genelinde gazeteciler için hareket özgürlüğünü sağlamayı ve "ayrımcı olmayan bir vize politikası uygulamayı" taahhüt etmektedir.

  • Suriye "yasalarca garantilenen çerçevede toplanma özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma hakkına saygı duyacağını" taahhüt etmektedir.


Esad, planı kabul ettiğini açıkladı. Ancak uluslararası kamuoyu buna inanmadı. İstanbul'da yapılan "Suriye'nin Dostları" isimli konferansı boşa çıkarma amaçlı bir hamle olarak algılandı.

Peki, Esad kendisini inandırmak için ne yapmalı? Tası tarağı toplayıp ülkeyi kendi isteğiyle terk etmeden kimsenin razı olmasının imkanı yok. Peki Esad'ın bunu yapma olasılığı nedir? Tabi ki "sıfır". Suriye konusu ısınmaya ve karmaşıklaşmaya devam etmektedir. "Suriye'nin Dostları" meselesine ise bir sonraki yazıda değinmek üzere esen kalın...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar