Alex De Souza


Kim ne derse desin Fenerbahçe'ye gelen ve efsane olan oyunculardan birisidir Alex De Souza. Kasımpaşa maçından sonra kendisine kadro dışı bırakıldığının söylenmesi, bir takımın efsane olmuş bir futbolcusuna yapabileceği en kötü şeylerden birisi olsa gerek.


Şimdi filmi geri alalım ve Kasımpaşa maçından sonra yaşananları tekrar hatırlayalım. (Tabi Alex ve Aziz Yıldırım'ın açıklamalarının ışığında) Kasımpaşa maçında takım çok kötü oynar ve 2-0 kaybeder. Bunun üzerine soyunma odasına büyük bir hışımla gelen Aykut Hoca istifa ettiğini söyler ve çıkar. Ertesi gün Alex çağrılır ve kadro dışı kaldığı söylenir. Bunun üzerine Alex, Aziz Yıldırım ile toplam 3 dakika süren bir konuşma yapar ve anlaşmasının feshedilmesini ister. Yani sonuç olarak Alex, kadro dışı kalıp Paf ile antremana çıkmak yerine doğal olarak takımdan ayrılmayı seçmiştir, profesyonel ya da takımını çok seven bir futbolcu, kim olursa olsun, aynı şeyi yapardı.


Burada görülen o ki Aziz Yıldırım, Alex ve Aykut Kocaman arasında bir ikilemde kalmış ve sonuç olarak Aykut Hocayı seçmiş Alex'i gözden çıkarmıştır. Muhtemelen Aykut'un oyun planında olmayan Alex,  takım içinde yer alan diğer oyuncuları da etkiliyordu. Bu emin olmasak da tahmin edebileceğimiz bir durum. Fakat şu da bir gerçek ki teknik adamlar oyun planlarında olmasa bile oyuncularını idare etmekle de yükümlüdürler. Aykut pekala Alex'i idare edebilir ve hatta ilk 11'de ondan yararlanarak başarılar elde edebilirdi. Aykut'un muhtemelen daha genç ve farklı bir takım yapmak istemesi, buna Alex'in karşı çıkması ve direnç göstermesi bardağı taşıran son damla oldu diye düşünüyorum.


Yalnız Aykut Hoca'yı eleştirirken biraz da insaflı olmak gerekiyor. Şampiyonluk,  Türkiye kupası ve geçen sene süper kupada oynanan final göz önüne alındığında Aykut Hocanın çok kötü olduğu tesbitini yapmak için futboldan anlamamak gerekiyor. Bugün Aykut Kocaman iyi bir teknik adam değil diyelim yerine şu anda kimi getireceksiniz? Eğer yerine getirecek bir teknik adamın Fenerbahçe'yi uçuracağını ve UEFA'da şampiyon yapacağını düşünüyorsanız o zaman diyecek lafım yok.


Alex de Aykut Hoca da Fenerbahçenin değerleridir. Kimse bunların arasından birisini tercih edin diyemez. Bir de bunun yanında baki olan Fenerbahçe takımının adıdır. Oyuncular gelip geçici ama baki olan Fenerbahçe'dir. Her ne kadar ideolojik bir söylem gibi olsa da Fenerbahçe'nin daha sağlıklı bir şekilde yola devam etmesi için taraftarımızın göstereceği tepkileri biraz daha iyi hesaplaması gerektiğini düşünenlerdenim.


Şunu da son not olarak eklemeliyim ki Alex'ten sonra kimi transfer etsek de hiç bir zaman bir Alex değil ve olmayacak...


Teşekkürler Alex De Souza...

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. seni özleyecegiz büyük kaptan

  YanıtlayınSil
 2. ben fener bahceyi tutuyorum ama alex gitti fener bahce hic oynayamıyor
  ben alex de souza coooooooooooook seviyorummmmmmmmmmmm

  YanıtlayınSil
 3. metin çakmak24 Mart 2013 00:58

  evet alex sen bizim efsanemsin seni unutmıyacağiz

  YanıtlayınSil