Yüzü gülmeyen ülkelerden birisi de Afganistan. Yeraltı kaynakları açısından zengin ve hidroelektrik üretimi konusunda ciddi bir potansiyele sahip olmasına rağmen ciddi bir yönetişim sorunu yaşayan ülke, Taliban'ın hakimiyeti sonrasında önemli sorunlarla boğuşmaya devam ediyor.Yaklaşık 30 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkede yaklaşık 12 milyon da seçmen bulunuyor. Ülke Cumhurbaşkanlığı seçimlerini geçen 5 Nisan 2014 tarihinde yaptı.


Ülkede doğum oranları dünya ortalamasının üzerinde ancak ciddi sağlık problemleri mevcut. BM verilerine göre nüfusun yüzde 80'i kırsal bölgelerde yaşıyor. Şehirleşme oranı son derece düşük.


Ticaret lokal bölgelerde toplanmış durumda ve ulusal bir ağ kurulabilmiş değil. Bu durum iletişim ve diğer alanlarda da hakim...


Ülkede eğitim alanından çok önemli problemler mevcut. Öğrenciler okul olarak genellikle çadırlarda eğitim görüyor. Ülkede yoksulluk had safhada. Özellikle göçebe Kuçi halkının (1,5 milyon nüfusa sahip) büyük bir kısmı ciddi ekonomik problemler ile karşı karşıya...


BM verilerine göre temiz içme suyuna erişim yüzde 4,8’den 2011’e kadar yüzde 60,6’ya çıktı. Umumi tuvaletler yerine özel tuvalet kullanımı gibi hijyen koşullarında da yüzde 37 arttı.


Afganistan’ın en büyük ihraç ürünü hala afyon. Geçen yıl dünyanın afyon üretiminin yüzde 90’ı Afganistan’da yapıldı.