Boko Haram

Boko Haram, 2002 yılında Muhammed Yusuf tarafından kurulmuş ve Nijerya'nın kuzeyinde şeriata dayanan bir İslami devlet kurmak için çabalayan örgüttür.

2002-2009 arasında daha az radikal olan örgüt, 2009 yılından sonra Polis Merkezlerine sıklaştırdığı saldırılarla adını duyurmuş ve 2011 yılında BM Binasına yapılan bombalı saldırıyla adını uluslararası camiada da duyurmuştur.Batı eğitimini haram gören ve cihad çağrısı yapan örgütün asıl adı Jama’atu Ahlis Sunna Lidda’awati wal-Jihad (“Tebliğ ve Cihat için Ehl-i Sünnet Cemaati”). Ancak halk arasında yerel Hausa dilinde "Boko Haram" denilmektedir. Anlamı ise "Batının getirdiği haramdır".

2009 yılında Muhammed Yusuf'un ölmesinin ardından örgütün başına sert tutumuyla bilinen Ebubekir Şekau geçmiştir. Şekau ile beraber eylemlerini hızlandıran örgüt, 2013 yılında ABD tarafından terörist örgütler listesine alınmıştır.Harita-1: Boko Haram'ın etkin olduğu bölgeler.

Finansal kaynakları konusunda çeşitli iddiaların olduğu örgütün banka soygunları ve haraçla ayakta durmaya çalıştığı iddia edilmektedir. Ayrıca dünyanın çeşitli İslami hareketlerinden de yardım aldıkları iddia edilmektedir.Harita-2: 160 milyon nüfusa sahip olan Nijerya'da etnik ve mezhepsel çeşitlilik dikkat çekmektedir. Ülkenin kuzeyinde bulunan Hausa-Fulani'ler çoğunlukla Müslüman. Ülkenin batısındaki Yorubalar, Müslüman ve Hristiyan. Güneydoğudaki Igbolar, Animist ve Hristiyandır. Ülkenin ortasında bulunan ve Hausa'lar ile yan yana bulunan Hristiyan Beromlar ise sık sık Müslüman toplumla çatışma yaşamaktadır.

Görüldüğü gibi Boko Haram'ın arka planı kuzeydeki Hausa-Fulani etnik yapısına dayanmaktadır. Hem etnik hem de dinsel bir motivasyona sahip olan örgüt, eylemlerini motosikletli gruplarla yapmaktadır.

Nijerya'nın ülkede barışı yeniden inşa etmesi için taraflar arasında iletişimin sağlanması ve ülkedeki gelir dengesizliğinin giderilmesi gerekmektedir.

Boko Haram'ın etkin olduğu ülkenin kuzeyi aynı zamanda ülkenin okuma yazma oranının en düşük ve sağlık imkanlarına ulaşımın en zayıf olduğu bölgedir.