Karadeniz'de Sular Isınıyor

"Sular ısınıyor", klasik bir gazetecilik terimidir. İki ülke arasında var olan gerginlik genelde bu şekilde anlatılır ve manşetlere çekilir. ABD ve Rusya arasında son dönemde giderek gerilen ve yeni soğuk savaşın habercisi olarak gösterilen olaylar da aklıma bu manşetleri getirdi. Ben de buna benzer bir başlık kullanmak isteyince aklıma "Karadeniz'de Sular Isınıyor"dan başkaca bir şey gelmiyor açıkçası...


Evet, Karadeniz'de durum gergin. Son olarak Pentagon, bir Rus uçağının, Karadeniz'de bulunan ABD gemisi USS Donald Cook üzerinde alçak uçuş yaptığını açıkladı. Son derece ciddi ve iki ülke arasında her an bir sürtüşmeye yol açabilecek bu durum daha da kötüleşebilir.


Ukrayna'da yaşanan muhalefet krizinin ardından Kırım'ın Rusya'ya katılması ve ardından Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gelişmeler, ABD ve Rusya arasında sürtüşmeye varabilecek gerilime sebep olmuş durumda.


ABD etki alanını NATO aracılığıyla genişletmeye çabalarken, Rusya ise bu duruma kendine has hamlelerle cevap veriyor ve bölgedeki güvenlik algısını yeniden inşa ediyor. Burada soğuk savaşın farklı şekillerle aslında devam ettiğini ve aslında soğuk savaşın SSCB'nin çökmesi ile bitmediğini ancak ara verildiğini söylemek mümkün...


Aslında verilen bu molanın ardından son dönemlerde gerek Libya gerekse Suriye konusunda Rusya ile ABD'nin arası zaten limoniydi. Ukrayna'daki kriz biraz da bardağı taşıran son damla olarak gösterilebilir.


Ukrayna'nın doğusunda yer alan Donetsk gibi yerler de Rusya'ya katılmak isteyince durum daha da karmaşık hale gelecek diyenlerin sayısı da normal olarak çoğaldı. Her gün yaptırım yapacağını açıklayan ABD ve AB bakalım Karadeniz'de başka ne gibi hamleler de bulunacak?


Ve diğer önemli bir soru da Rusya'nın bu hamlelere nasıl cevap vereceği...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar