ABD'nin dış politikasının radarlarını Ortadoğu'dan Asya ve Pasifik bölgesine çevirdiğinden beri gündemde olan Obama'nın Asya gezisi sonunda gerçekleşti. Her ne kadar Obama "amacımız Çin'in çevrelenmesi değil..." dese de dışarıdan bakınca ABD'nin yaptığı anlaşmalar ve kurduğu ilişkiler ABD ve Çin arasında ciddi bir soğuk savaşın başladığını gösteriyor.

Obama'nın Japonya, Güney Kore, Malezya ve Filipinler'den oluşan gezisi 29 Nisan'da sona erdi ancak yankıları devam ediyor. Filipinler ile yapılan askeri anlaşma ( Enhanced Defense Cooperation Agreement) (EDCA)  ABD'nin bölgedeki askerlerini arttırmasına olanak veriyor ve bu durum yapılan hamlenin ne derece önemli olduğunu da bir kez daha bizlere hatırlatıyor. Obama "bu anlaşmanın Çin ile bir ilgisi yok" diyerek üstüne basa basa bu geziyi Çin ile ilişkilendirenleri bir kez daha uyarıyor. Ancak analistler bu geziyi Çin ile ilişkilendirmeye devam edecekler gibi görünüyor.

Filipinler ile yapılan anlaşma içerisinde Filipinler Ordusunun modernizasyonu ve yaşanacak felaketler durumunda daha hızlı yardım yapılabilmesi için gerekli önlemler de yer alıyor. Filipinler son zamanlarda Çin ile denizlerde bazı sorunlar yaşamakta ve bu anlaşma ile bu soruna kendi açısından bir nebze çözüm bulmaya çalışıyor. Yapılan anlaşmanın 10 yıllık olduğu söylense de ayrıntıların henüz kamuoyu ile paylaşılmadığını da ekleyelim.

Bir bölgede hegemonya kurmak için gerekli sratejik ön şartlardan birisi de denizlerde hakimiyet kurmaktır. Çin de bu durumu anlamış olmalı ki tıpkı İngiltere ve ABD gibi özellikle donanmasını güçlendirme konusunda çok önemli hamleler yapmaya devam ediyor. Toplam deniz gücü olarak yaklaşık 600 gemisi bulunan Çin'in ayrıca bir tane de uçak gemisi bulunuyor. ABD ise 2500 gemilik donanması ile göz doldurmakta ve dünyadaki en güçlü donanma olarak göze çarpmakta. Ayrıca ABD'nin 11 adet uçak gemisi olduğunu da belirtelim. Arada ciddi bir dengesizlik var gibi gözükse de Çin'in bu donanması Güney Çin Denizinde bölgesel bir hegemonya kurmak için fazla bile. Bu tehlikeyi gören ABD bu nedenle Çin'in çevresinde bulunan bölgesel diğer oyuncular ile ilişkilerini sıklaştırmış durumda ve askeri bir takım anlaşmalar yaparak güven tazeliyor.

Bu güven tazeleme durumu da her ne kadar Başkan Obama kabul etmese de aslında Çin'i hedefliyor.

Bakalım önümüzdeki günler bu yeni soğuk savaşın seyrini nasıl değiştirecek?