Twitter'da Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Sosyal medya bir fenomen olmuş durumda. Blogging ile başlayan ve gittikçe küçülerek 140 karakter arasına sıkışan bir dünyadan bahsediyoruz.


Twitter bu küçük alanına rağmen inanılmaz bir patlama yaşadı.Kullanıcı sayısı her gün çığ gibi artan bu platformda takipçi sayısı da önemli bir prestij kaynağı olmuş durumda. Öyle ki "takip edeni takip ederim" tarzındaki hashtagler sürekli trend topic oluyor ve böylece amacı dışında bir hareketliliğe sahne olan Twitter her an conta yakabilir.


"beni takip edeni takip ederim" diyenler maalesef sizleri takip etmiyor. Sadece kendi takipçi sayılarını arttırarak kendilerince PR yapacaklarını zanneden bu twitter pazarlamacılarının twitter aktivitesi de son derece düşük. Yoğunlukla retweet yapan bu kullanıcılar asıl reklam peşinde.


Peki organik takipçi sayısı nasıl arttırılır?


Yapılan araştırmalar ilgi alanını gösteren bir profil sayfasının önemli olduğu görüşünde. Ayrıca profil fotoğrafı ve arka plan fotoğrafı da son derece etkili olan bir başka faktör...


Attığınız tweetlerin bilgi, içerik ve mizah gibi üç sacayağı üzerine kurulu olması gerekiyor. Samimi yazılan ve yeni şeyler öğreten tweetler ilgi çekiyor. O nedenle bu yönde geliştirilen tweetler takipçi sayısını arttırmada önemli oranda etkili olabilir.


Bir de düzenli olarak tweet paylaşımı da etkili olacaktır. Ama ben yine de klasik blogculuğun daha verimli ve kendini ifade etmede daha uygun olduğunu düşünüyorum. Twitter bence hala haber ağırlıklı ve haber okumaya daha elverişli gibi. Düşünce üretenler yok değil ancak karakter sınırı çok geniş konularda bile ilginç bir özetleme tavrı geliştirmeye başladı ve bu durum ilerde bilginin biçiminde bazı değişimlere yol açabilir.


Bilginin biçiminde derken bunu biraz açmam gerekiyor. Bilginin biçiminden ziyade insanların bilgiye başvurma biçimlerini etkileyerek analiz yaparken eksik bir duruma neden olacaktır...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar