ABD'nin Myanmar Politikası

Güney Asya'nın en sorunlu ülkelerinden birisi olan Myanmar ya da diğer adı ile Burma, son dönemde Arakan Müslümanlarına yapılanlar nedeni ile Türkiye'nin de gündeminde yer almaktadır. Karışık bir etnik yapıya sahip olan Myanmar'da %68 ile Burman'lar öne çıkmaktadır. Bunu %9 ile Shanlar, %7 ile Karenler, %4 Rakhine, %3 Çinli, %2 Hintli ve %2 Monlar takip etmektedir. Bu arada Myanmar devletinin 135 etnik grubu tanıdığını da ekleyelim.

Dinsel açıdan da çeşitlilik gösteren Myanmar'da Budizmin ağırlığı göze çarpmaktadır. %80'lik Budist oranına karşın %4'lük bir Müslüman kesim de Myanmar'da yaşamaktadır.

Ülke 1948 yılında kazandığı bağımsızlığın ardından ülkede sayıları yüzü aşan etnik gruplarla sürekli çatışma halindedir. Arakan'da Rohingya Müslümanları ile olan çatışma bunlardan sadece biridir. Kachin etnik grubu ve Kachin Özgürlük Ordusu ile çatışması ve bunun dışında Shanlar, Laru ve Kahenlerle de ciddi çatışmalar yaşamaktadır. AP'nin haberine göre Kachin Özgürlük Ordusu'nun (Kachin Independence Army) yaklaşık 8000 savaşçısı bulunmaktadır. Daha önceleri bağımsızlık için savaşan örgüt şu anda ülkenin kuzeyinde bir otonomi sağlamak için çaba sarfediyor.

17 yıl süren ateşkesin ardından 2011 yılında KIA ve Myanmar Ordusu arasında başlayan çatışmalar nedeniyle 100 bin insan göç etmek zorunda kaldı. KIA, Myanmar Ordusu ile yaptığı mücadelede ABD'den destek almayı umarken bunu gerçekleştirememiş ve son dönemde Çin ile yakınlaşmaya başlamıştır. Aslında bu yakınlaşmanın geçmişi daha gerilere gitmektedir. 1994 yılında yapılan ateşkesin ardından KIA'nın kontrol ettiği kuzey ile Çin'in Yunnan bölgesi arasındaki ticari ilişkiler yoğunlaşmıştır. Bunun yanında ABD ile yakınlaşan Myanmar Devleti ve Ordusuna karşılık Çin bölgedeki isyancı etnik gruplara önemli oranda destek vermektedir. Adeta Myanmar ordusunu cezalandırmak için bir sopa gibi kullanmaktadır Kachin Özgürlük Ordusunu...

Görünen Myanmar içerisindeki sorunları çözmek için ABD ile yakınlaşmaya çalıştıkça Çin'in bölgedeki silahlı isyancı gruplarla daha sıkı ilişkiler içerisine gireceği söylenebilir. Bu durumda da sorunların çözülmesi uzar ve savaş derinleşir. Bu nedenle ABD'nin Myanmar politikası değişmedikçe ve ABD ile Çin bu konuda bir karara varmadıkça, Myanmar içindeki etnik sorunların çözüme kavuşması beklenemez...


Yorum Gönderme

0 Yorumlar