Pasifik ve Güvenlik Dengesi

       
Dünkü yazıda Rusya-Çin arasındaki işbirliğine değinmiştim. Bu işbirliğinin ekonomik alandan askeri alana farklı katmanlarda gerçekleşeceğini gösteren birçok emareye karşın diğer tarafta ABD ve müttefiklerinin işbirliği çalışmaları da son sürat devam etmekte.

            Avustralya’nın Brisbane kentinde geçenlerde yapılan G-20 konferansı da bir kez daha bu işbirliğinin somutlaştığını bize gösterdi. Görünen ABD’nin Çin’i müttefikleri aracılığıyla çevrelediği ve bunun için stratejisinin ağırlık merkezini pasifik bölgesine doğru kaydırmış durumda olduğu. ABD, Japonya ve Avustralya özellikle deniz güvenliği alanında yeni bir kapasite inşasına yönelmiş gözüküyor.

                Ve bir başka görünene göre bu üç ülke askeri işbirliğini derinleştirmeye karar vermiş durumda.

            Daha çok denizlerin güvenliği alanında gerçekleşecek olan bu işbirliğinin açık hedefi Çin’i çevrelemek olmasa da işbirliğinin altında yatan nedenin Çin olduğunu anlamak zor değil. Denizlerde sağlanacak işbirliğinin dışında istihbarat paylaşımı gibi konuların konuşulduğu bilgileri de geliyor. Tabi resmiyette bu üç ülke işbirliklerini Kuzey Kore tehlikesi üzerinden propaganda ediyor ve bunun yanında denizlerde yaşanabilecek sorunların ve çatışmaların uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurgulamaktan da geri kalmıyorlar.

Bölgede nükleer bir tehlike olarak boy gösteren Kuzey Kore’nin ne derece tehlikeli olduğu bir yana Çin’in Güney Çin Denizinde yapmış olduğu tatbikatlar ABD, Japonya ve Avustralya’nın işbirliğinin bölgedeki karşıtını da tanımlamaya yetiyor. Her ne kadar Amerikalı gazeteciler bunun Çin’e bir mesaj olmadığını belirtmiş olsa da pasifikte suların ısındığını söylemek  çok da zor değil.

ABD, bölgesel müttefiklerini restore ediyor ve küresel rekabette kendisine yeni bir alan yaratmak amacıyla bölgeyi yeniden inşa etmenin öncesini hazırlamaya devam ediyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar