Afganistan'ın Yeniden İnşası ve Güvenlik Sorunları


2002 yılında yapılan askeri müdahaleden sonra siyasi, ekonomik ve güvenlik alanında birçok sorun yaşayan Afganistan'ın önünde ciddi sorunlar mevcut. 

Ülkenin kuzeyinde hala ciddi bir Taliban tehlikesi bulunuyor. Öyle ki yakın zamanda Özbekistan’dan Kabil’e uzanan elektrik şebekelerine yapılan saldırılar yüzünden Kabil uzun süre elektriksiz kaldı.[1] ABD hava saldırılarının ardından elektriğe yeniden kavuşan Afganistan'ın güvenlik sorunları Taliban'ın varlığı ile sınırlı değil. 

Afganistan'ın Horasan bölgesinde etkili ve Işid'e biat etmiş olan (Islamic State Khorasan Province) grup ülkenin doğusunda ciddi bir güvenlik sorununa işaret ediyor. Grubun Nangarhan bölgesinde etkili olduğu ve 1000’in üstünde militana sahip olduğu biliniyor. Daha çok Tehrik-i Taleban ve Afgan Taliban’ının orta düzey yöneticilerinin kurduğu düşünülen yapı son derece radikal ve şiddet dolu eylemleri ile tanınıyor.[2] ABD hava saldırılar son zamanlarda bu grup üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Şu anda 10 bin ABD ve 6 bin NATO askeri olmak üzere yaklaşık 16 bin asker Afganistan’da konuşlanmış durumda.[3] Bu askeri varlığın Afganistan’ın güvenlik sorunlarının devam etmesi halinde bölgede kalma süresi de uzayacak gibi görünüyor. Şu ana kadar 113 milyar dolar harcanan bölgede gözle görülür bir ilerlemenin olmadığını söylemek mümkün. Daha önce Taliban ile sürdürülen mücadele şimdi daha şiddet yanlısı gruplar ile çeşitlenmiş durumda ve güvenlik problemi giderek derinleşiyor.

ANSF olarak adlandırılan Afgan Ordusu ise ciddi moral-motivasyon sorunlar ile karşı karşıya.

Kısaca özetlersek Afganistan ekonomik, siyasi ve güvenlik olmak üzere üç önemli alanda çok derin sorunlara sahip. ABD ve NATO güçlerinin Afganistan’ı güvenlik anlamında stabil bir duruma sokma çabaları ise gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Radikal grupların çeşitlenerek farklı bölgelerde egemenlik sağlaması da bir başka sorun.

Öyle ki havaalanından Kabil merkeze gitmek için bile ABD ve NATO unsurları helikopter kullanmak zorunda kalabiliyorlar.

Böyle bir durumda daha optimal yeni stratejik bir vizyonun gerekliliği de ortaya çıkmış bulunuyor.[1] http://www.tolonews.com/en/afghanistan/23479-taliban-cuts-off-uzbekistans-electricity-to-kabul
[2]Ayrıntılı bir biyografi için bkz. http://www.longwarjournal.org/archives/2016/01/state-department-lists-islamic-states-khorasan-province-as-foreign-terrorist-organization.php
[3] http://www.cfr.org/afghanistan/hbo-do-afghanistan/p37591

Yorum Gönderme

0 Yorumlar