Afgan Ordusunun Talibanla Çetin Sınavı


Afganistan uzun süredir büyük bir güvenlik bunalımı yaşıyor. Taliban'ın yeniden güçlenmesi ve ülkenin bir çok yerinde eylemlerini arttırması Afgan hükümetini zor durumda bıraktı. Özellikle Afgan ordusu son dönemlerde ciddi bir istihdam problemi yaşıyor. Bunun yanında Taliban'la yeniden şiddetlenen savaşta Afgan ordusu ciddi bir kalite problemi yaşıyor. Hem tecrübesizlik hem de aşiretlere bölünmüş toplumsal yapının ortak bir bilinçle hareket edememesi problemleri daha da karmaşık hale getiriyor.

Taliban tehdidi Afgan gençlerini Afgan ordusuna katılma konusunda endişelendirmeye başlamış durumda.

Başkent Kabil'deki üst düzey yetkililer, bu yıl ordudaki istihdamın kısmen düştüğünü itiraf ederken, çabalarını yoğunlaştırmayı ve eksiklerin yıl sonuna kadar tamamlanmasını umduklarını belirtiyor.

General Muhammed İbrahim, ordunun geçen sene 37 bin, 2015 yılında 42 bin kişiyi istihdam ettiğini söyledi. Konuşmasının devamında "Bu yılın ilk altı ayında 13.000 kişilik personel istihdam ettik, ancak ikinci altı ayda 25.000 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz. Yeterli personel alımı konusunda zorluklarla karşı karşıyayız, bunu gizleyemem." dedi.

Kunduz bölgesinde sorumlu Abdul Qadeer, "Son bir yılda Taliban'ın eyalet başkentinin merkezini iki kez ele geçirdiğini" söylüyor. Özellikle gençlerin orduya katılmaması yönünde tehdit edildiklerini de belirtiyor.

Taliban'ın baskısı, asker ailelerine ceza verilmesi, eve dönen askerlere fiziksel cezalar verilmesi ve hatta toprak ve evlere el koyulması şeklinde tezahür ediyor.

Diğer yetkililer, son bir yıldaki korkunç, yüksek profilli saldırılardaki artan ordu kayıplarının da işe alımı etkilediğini söyledi. Yakın zamanlarda Kandahar Eyaletinde düzenlenen saldırıda, Taliban neredeyse 60 kişilik bir ordu gücünü yok etti. Nisan ayında, kuzeydeki Balkh eyaletindeki ordu karargahına girdiler ve birkaç saat süren şiddetli saldırıda en az 140 askeri öldürdüler. 

Şiddetin yoğunlaşmasıyla birlikte günde ortalama 20-30 Afgan askeri ve polis memurunun öldüğü iddia ediliyor.

Son yıllarda, savaş daha çok Afganistan'ın güneyinde yoğunlaşırken şu anda ülkenin kuzeyine ve kuzeydoğusuna yayılmış durumda. Afgan güçleri, çoğunlukla hava desteği, eğitim ve danışmanlık ile sınırlı olan Amerikan yardımıyla savaşa öncülük ediyor. 

 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar