Endonezya ve Radikal Hareketler


Endonezya'nın 260 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 87'si Müslüman. Son zamanlarda özellikle Endonezya'nın kırsal kesiminde yaşayan muhafazakar toplulukların giderek radikalleştiği ve öne çıkmaya başladıkları görülmektedir.

Hristiyan ve Hindu azınlıklarına karşı dini hoşgörü tecrübesi olan  Endonezya radikal hareketlere karşı uzun süre mücadele etmek zorunda kaldı.

2002 yılında Bali'de gerçekleşen terör saldırılarının ardından  Jemaah Islamiyah ve El-Kaide'ye bağlı diğer yerel ağları söktükten sonra göreceli olarak sakin bir dönem izledi. 

Ancak son dönemde DEAŞ ile başlayan yeni şiddet dalgası bölgede yeniden bir canlanmaya neden oldu. Özellikle öğrenci organizasyonları ve üniversite kampüsleri içerisinde yeniden yeşeren bu tarz yapıların Filipinler'de Marawi şehrindeki DEAŞ'a biat eden gruplarla da ilgili olduğu değerlendiriliyor.

Enedonezya'da üniversite öğrencileri arasında yapılan anketlerde yüzde 20 gibi bir rakamın  İslami bir halifelik kurulmasını desteklediği  ve dörtte birinin hilafeti ilan etmek için cihad etmeye hazır olduklarını söyledikleri belirtiliyor.

Suharto'nun demir yumrukla 32 sene yönettiği ülkede 1998'den bu yana özellikle İslami hareketlerde belirgin bir yoğunluk söz konusu. Ayrıca Aceh gibi bazı eyaletlerde şeriat kuralları hali hazırda uygulanıyor.

Endonezya'daki en güçlü akımlardan birisi Endonezya'nın ana akım çoğulcu, çok dinli Pancasila ideolojisini açıkça reddetmesine rağmen tolerans gösterilen Hizbut Tahrir grubu. Cumhurbaşkanı Jokowi laik ideolojinin eğitim kurumlarında yerleştirilmesini öneren konuşmalar yapıyor. 

Birçok takımadaları yüzlerce etnik kökeni ve yaklaşık konuşulan 700 dil ile Endonezya kültürel açıdan son derece zengin bir ülke. Buna 260 milyonluk bir nüfus eklenince kontrolü son derece zor bir coğrafya çıkıyor ortaya.

 Bunun yanında Hollanda tarafından sömürülen bir geçmişe sahip olan Endonezya'nın yaşadığı etnik ve kültürel çatışmaları sonlandırması için önünde zorlu bir süreç var gibi görünüyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar