İran, Füze Menzilini Arttırma Uyarısında Bulundu


İran, defalarca füze savunma sisteminin sadece savunma amaçlı olduğunu ve bunun pazarlık konusu yapılmayacağını açıklamış bulunuyor. Öyle ki bu konu İran için son derece hassas ve diplomaside manevra yapma kapasitesi ile bilinen ülke bu konuda kesinlikle geri adım atmıyor.

İran Devrim Muhafızları Başkan Yardımcısı, Avrupa Tahran'ı tehdit ederse Muhafızların, füze menzillerini 2.000 kilometrenin üstüne çıkaracağını söyleyerek Avrupayı uyardı.

Fransa'nın geçenlerde İran'ı müzakere masasına çağırmasının ardından kopan fırtına yeni açıklamalarda alevlenmiş gözüküyor.

General Hossein Salami, "Füzelerimizi 2000 kilometre menzilinde tutmamız teknoloji eksikliği değil. sadece stratejik bir doktrin izliyoruz" diyor. "Şu ana kadar Avrupa'nın bir tehdit oluşturmadığını hissettik, bu nedenle füzelerimizin aralıklarını arttırmadık. Ancak Avrupa, bir tehdit yaratmak istiyorsa, füzelerimizin aralığını artıracağız" diye de ekliyor.

İran'ın Orta Doğu'daki en büyük füze programlarından birine sahip ve bazı füzelerin İsrail'i vurabilecek kapasitede olduğu iddia ediliyor.

Ayrıca Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkentine gönderilen füzenin İran tarafından temin edildiği iddiasına İran kesin bir netlikle karşı çıkıyor. İran Devrim Muhafızları Başkanı Jafari; İran'ın Husilere verdiği desteğin "siyasi ve manevi" olduğunu belirtmiş.

ABD, İran'ın füze programının gelecekte nükleer başlık taşıyabileceklerinden dolayı uluslararası hukukun bir ihlali olduğunu söylüyor.

İran ise bu söyleme füzelerin savunma amaçlı olduğu ve nükleer araştırmalarının da sadece sivil amaçlar taşıdığını söyleyerek karşı çıkıyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar