Twitter ve 280 Karakter


"Mikro blogging" platformu olan Twitter 140 olan karakter sayısını 280 karaktere çıkartarak sosyal medyada bir tartışma başlattı. Eskiden beri blog paylaşımlarının kısa olması gerektiğini ve okuyucuların sayfalarda kalma sürelerinin son derece kısa olduğunu yazar dururum. Hatta üç paragraftan oluşan blog paylaşımlarının yeterli olduğu ve daha yüksek okunma sayılarına ulaşacağını düşünürdüm. Bu iddiamdan çok uzaklaşmış değilim ancak o yıllarda Twitter radikal bir model ile ortaya çıkmış ve insanlara duygularını-düşüncelerini 140 karakter içerisinde paylaşabileceği bir zemin yaratmıştı. Haliyle sayfada kalma süresi düşük olan kitlelerin ilgisini hemen üzerine çekti ve kısa sürede en önemli sosyal medya araçlarından birisi haline geldi.

Peki Twitter neden  radikal bir adım atarak karakter sayısını 280'e çıkardı. 

Bunun için Aliza Rosen'in Twitter Blog sayfasında yazdığı "Tweeting Made Easier" isimli makaleye göz atmak şart. 280 karakter olayı bu makale ile beraber resmi olarak duyuruldu ve tüm kullanıcılara açıldı. Tabi ondan önce Eylül ayından beri Twitter bu konuda belirli sayıda kullanıcı üzerinden bir test etme süreci tecrübe etti. Orada elde edilen data analiz edildi ve görüldü ki 280 karakter  kullanıcılardan olumlu bir geri dönüşe neden oldu. 

Rosen, yazısında 280 karakter ile ilgili testlere ilk başladıklarında kullanıcıların 280 karakterin hepsini kullandıklarını ancak zamanla normale dönerek tekrar 140 karakterin altına düştüklerini belirtiyor. Ayrıca data analizlerinde kullanıcıların yazdıkları twitlerin yüzde 9'unun karakter sınırını aştığı görülmüş ve bu kullanıcıların düşüncelerini ifade etmek için düzenleme ile zaman harcadıkları ve sonuç olarak bu durumdan bıkarak twiti atmaktan vazgeçtikleri ortaya çıkmış. 280 karaktere çıkıldıktan sonra ise bu durumun yüzde 1'lere düştüğü görülmüş.

Rosen, testin hemen başlarında Twitter'ın kısalık özelliğini kaybedeceğini ve her yerin 280 karakterlik twitlerle dolacağından endişe ettiklerini ancak yapılan analizlerde gönderilen Tweetler'in yalnızca % 5'inin 140 karakterden uzun ve yalnızca% 2'lik bir kısmının 190 karakterin üzerine çıktığını gözlemlemişler.

Yapılan testlerde görülen bir başka önemli detay da 280 karakter yazan kullanıcıların daha fazla retweet, beğeni ve mention aldıkları olmuş. Bu detayı ben de kendi twitter adresimde gözlemleme fırsatı buldum. Bu biraz da sanırım kelime sayısının artması ile beraber "twitter aramadan" gelen ziyaretçilerin artmasına bağlanabilir.

Rosen yazısının sonunda "Bu değişikliği, küresel tweet komünitesinin yaşadığı bir problemi dinledikten ve gözlemledikten sonra (bunu tweetlemek hiç kolay değildi!) verilerimizi inceleyerek, bunu nasıl iyileştirebileceğimizi,  ve geri bildirimleri aldıktan sonra yapıyoruz."

Japonca, Korece ve Çince 140 karakterden oluşmaya devam edecek çünkü sıkıştırma bu dillerde bir sorun teşkil etmiyormuş.

Buradan şunu çıkarmak mümkün daha fazla karakter alanı insanların düşüncelerini bir tweet'e uydurmasını kolaylaştırdığını gösteriyor, bu yüzden söylediklerini söyleyebiliyor ve daha önce hiç olmadığı kadar hızlı tweet gönderiyor. Ayrıca konusunda uzman kişilerin açıklama yaparken elini biraz daha rahatlatması bir artı olarak okunabilir. Etkileşimleri de arttırdığına göre bu hamlenin Twitter için akılcı olacağını söylemek mümkün.

Konu ile ilgili yapılan tartışmalara Twitter Ceo'su Jack Dorsey noktayı şu şekilde koymuş. "Bize fikirlerimizi öğrenmek ve onaylamak (veya meydan okumak!) için biraz zaman ayırın."

Yorum Gönderme

0 Yorumlar