Zimbabwe'de Bitcoin Çılgınlığı?


Gün geçmiyor ki bitcoin ile ilgili yeni bir haber ortaya çıkmasın. Bitcoin ile ilgili haberlerin yarısı yükselişi ve kırdığı yeni bir rekor ile ilgili oluyor. Ancak dünyada ekonomik krizlere abone olan bazı ülkeler için bitcoin önemli bir koruma aracına dönüşmüş durumda.

Birçokları için hala önemli oranda spekülatif olan bitcoin, enflasyonun pençesinde inleyen Zimbabwe halkı için ciddi bir yatırım aracı haline geldi. Öyle ki bu durumda bitcoinin değerlerine de yansıyor. Şu anda dünya piyasalarında 9000$ civarında işlem gören bitcoin Zimbabwe'de 13.900$'dan işlem görüyor. İnanılmaz bir talep var yani. Gerçi bazı uzmanlar Zimbabwe içerisinde lokal bitcoin pazarında fiyatın 7000-8000 dolar civarında olduğunu belirtiyorlar. 13.900 dolar Golix isimli exchange bürosunun verdiği fiyat.

Harare'de bir BT ve telekomünikasyon şirketi için çalışan Arnold Manhizwa "Yatırımımı koruyabileceğim tek yol bu" diyor. İki çocuk babası 34 yaşındaki Manhizwa, gibi insanlar için bitcoin neredeyse güvenli bir cennet. Reuters'e konuşan Manhizwa'ya göre "Bankamda 500 $ olsa geri alamayacağım ve değer kaybedecek, ancak benim bitcoinim her gün yükseliyor" diyerek Zimbabwe'lilerin bu ekonomik koşullarda ciddi bir risk aldıklarını ama buna mecbur olduklarını gösteriyor.

Aslında bu durum sadece Zimbabwe için geçerli değil. Ciddi mali problemler yaşayan Venezuela'da da önemli bitcoin talebi üst seviyelerde. Ekonomik kriz yaşayan bir çok yerde de durum buna benzer. Bitcoinin çılgınlar gibi yükselmesinin ardında yatan en önemli nedenlerden birisi de sanırım bu güvenli liman arama talebi.

Kısacası insanlar devletlerin güvence verdiği para birimlerinden sanal ve kendilerinin güvendikleri para birimlerine kayıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. Hiçbir şey sonsuza kadar değer kazanamaz ve spekülatif yaklaşımlar eninde sonunda sanal paralar için hazırladıkları stratejileri devreye sokacaktır. Bu nedenle bir koyup üç alma sevdasından vazgeçmek bunun yerine elinizdeki ekonomik değeri korumaya çalışmak en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum.