ABD ve ÇİN'in Akıllı Telefon Savaşı


ABD güvenlik bürokrasisinin uzun zamandır gündemde tutmaya çalıştığı ve ABD ile ÇİN arasındaki ticaret savaşlarının bir parçası olarak değerlendirilebilecek haber geçenlerde yeniden gündeme geldi.

Çinli firmalar Huawei ve ZTE tarafından üretilen akıllı telefonların askeri üslerdeki satışı Pentagon tarafından yasaklandı.Yasak kararının ardında söz konusu telefonların casusluk amacıyla kullanılabileceği gerekçesi yatıyor.

Security Affairs'de çıkan habere göre Pentagon sözcüsü Binbaşı Dave Eastburn yasaklama kararının 25 Nisan günü alındığını açıkladı.

Huawei, ürünlerinin kalitesi ve güvenlik açısından güvenilir olduklarını vurgulayarak hemen yanıt verdi.

Aslında ABD'de Huawei için daha önce de benzer bir uyarı yapılmıştı. Şubat ayında, Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, diğer birçok üst düzey yetkiliyle birlikte, Amerikalıları Huawei ve ZTE ürünlerini satın almaktan kaçınmaya davet etmişti.

Coats; Senato İstihbarat Komitesine “Çin'in siber casusluk ve siber saldırı yetenekleri Çin'in ulusal güvenliğini ve ekonomik önceliklerini desteklemeye devam edecek” demişti. 

ABD dışında İngiltere de ZTE akıllı telefonları konusunda bir uyarı yayınlamıştı. Ayrıca ZTE'nin İran ve Kuzey Kore yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD'den malzeme almasına bir takım yasaklamalar getirilmişti.

Uzmanlar ise ABD'nin güvenlik bürokrasisinden farklı düşünüyor. Mobil güvenlik yazılımı üreticisi Lookout'un sözcüsü Heather McKinnon, "Tüm bilgisayarların, özellikle de mobil cihazların, herkesin güvenliği ve gizliliği konusunda belirli bir risk taşıması söz konusudur" diyor. Güvenlik araştırmacısı Andrew Blaich ise "Risk seviyesi cihazdan cihaza ve üreticiden üreticiye değişir." diyerek söz konusu güvenlik açıklarının göreceli olduğunu belirtiyor.

Söz konusu iki şirket de ABD'deki akıllı telefon pazarındaki hisselerini artırmaya çalışıyor, ancak Ocak ayında AT & T, Huawei Mate 10 Pronun piyasaya sürülmesini iptal etti. Aynı ayın sonlarında Verizon, herhangi bir Huawei telefonu satmayacağını açıkladı.

Huawei ve ZTE'nin her ikisi de Çin hükümetiyle bağlantılı. Huawei'nin kurucusu ve CEO'su, geçmişte Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) mühendis kollarında yüksek bir rütbeye sahipti ve ZTE, kısmen Çin hükümetine ait. Zaten Çin'de nevi şahsına münhasır bir ekonomik model uygulandığı için ekonomik faaliyetlerin devlet eliyle yönlendirildiği bir sır değil.

ABD yetkilileri, Huawei ve ZTE tarafından yapılan cihazların Amerikan şirketlerine, hükümetlerine ve vatandaşlarına casusluk yapmak için ve hatta ABD ile savaş durumunda ABD altyapısını sabote etmek için kullanılabileceğinden korkuyorlar. Avustralya ve İngiltere yetkililerinin de buna  benzer endişeleri bulunuyor.

İşin gerçeği her akıllı telefon bir ölçüde benzer kapasiteye sahip ve çoğu Android telefonun yazılım ile ilgili güvenlik kusurları var. Ancak Çin'li firmalar ile ilgili iddia edilen durum bu firmaların Çin'deki sunucularına yüksek miktarda veri göndermesi. Tabi bunlar birer iddia olarak ortada duruyor ve kanıtlanmış bir şey yok.

Huawei 20 yıl önce kurulan bir firma ve geçen yıl 93 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamış durumda. Ayrıca yakın zamanda gelecek olan 5G teknolojisi ile ilgili muazzam yatırımları mevcut. Bir çok ülke ABD'nin bu hamleleri nedeniyle 5G ile ilgili Huawei teknolojisini kullanma konusunda tereddüt yaşıyor. Huawei'nin ayrıca yapay zeka ve geleceğin bir çok yeni teknolojisi konusunda çalışmaları devam ediyor.

ABD'li uzmanların önerisi ise her ihtimale karşı "iphone" kullanılması yönünde. Belli ki ABD ve Çin arasında son dönemde şiddetlenen "ticaret savaşları" giderek daha fazla zemin kazanmaya devam ediyor. Küresel dengelerin yakın bir zamanda daha da bozulacağı çatışmalara açık yeni bir geleceğe doğru yol alıyoruz.

"Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler" diyen bir Çin ile gümrük tarifelerini arttırarak küresel ticarete bir anlamda meydan okuyan liberal ABD'nin garip ve bir o kadar gerçekliği büken bu savaşının galibi aynı zamanda dünya düzeninin nereye gideceği konusunda belirleyici olacak.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar