Trump ve Kim Jong Un’un Singapur Zirvesi Ortak BildirisiDonald J. Trump ve Kim Jong Un, 12 Haziran 2018'de Singapur'da tarihi bir zirve düzenledi.

Trump ve Kim Jong Un, yeni ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin kurulması ve Kore yarımadasında kalıcı ve sağlam bir barış rejiminin inşası ile ilgili konularda kapsamlı, derinlemesine ve samimi bir görüş alışverişinde bulundu.

Başkan Trump, Kuzey Kore’ye güvenlik garantileri vermeyi taahhüt etti ve Başkan Kim Jong Un, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arınmak için kararlı olduğunu teyit etti.

Yeni ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin kurulmasının, Kore Yarımadası ve dünyanın barış ve refahına katkıda bulunacağına ve karşılıklı güven tesisinin Kore Yarımadasının denükleerleştirilmesini destekleyebileceğinin bilincindeyiz.

1.Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore, iki ülkenin halklarının barış ve refahı için yeni ABD-Kuzey Kore ilişkileri kurmayı taahhüt eder.

2.ABD ve Kuzey Kore, Kore yarımadasında kalıcı ve istikrarlı bir barış rejimi oluşturma çabalarına katılacak.

3.27 Nisan 2018 Panmunjom Deklarasyonunu yeniden teyit eden Kuzey Kore, Kore Yarımadasının nükleerden tamamen arınmasına yönelik çalışma yapmayı taahhüt eder.

4.Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore, halihazırda tanımlanmış olanların derhal geri dönüşümü de dahil olmak üzere, POW/MIA kalıntılarını geri alma taahhüdünde bulunur.

ABD-Kuzey Kore arasındaki gerginlik ve düşmanlıkların üstesinden gelmek ve yeni bir geleceğin açılması için Trump ve Kim Jong Un bu ortak bildirideki hükümleri eksiksiz ve süratle uygular. ABD ve Kuzey Kore, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ilgili üst düzey bir Kuzey Kore yetkilisinin ABD-Kuzey Kore zirvesinin sonuçlarını uygulamak için mümkün olan en erken tarihte takip eden yeni müzakereleri sürdürme taahhüdünde bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, yeni ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin geliştirilmesi, barış ve refahın desteklenmesi ve Kore yarımadası ile dünyanın güvenliği için işbirliği yapmayı taahhüt etmişlerdir.

12 Haziran 2018
Sentosa Adası
Singapur

Not: Özetlenerek tercüme edilmiştir.

Kaynak:https://www.reuters.com/article/us-northkorea-usa-agreement-text/trump-and-kims-joint-statement-idUSKBN1J80IU

Yorum Gönderme

0 Yorumlar